skionline.plstacje wiadomości Wyślij link znajomemu Wydrukuj Dodaj komentarz

Beskid Sport Arena - nowa jakość w Szczyrku

2015.11.23
Beskid Sport Arena - nowa jakość w Szczyrku
Kliknij, aby powiększyć.
Beskid Sport Arena - nowa jakość w Szczyrku
W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o naszej wizycie w Szczyrku, gdzie w dolinie Biłej powstaje praktycznie od podstaw, nowa (choć na miejscu wcześniej działającego tu wyciągu) stacja narciarska. Dziś, zgodnie z obietnicą przedstawimy obszerniejszy reportaż, w którym postaramy się uchylić rąbka tajemnicy i nieco dokładniej przedstawić powstający ośrodek. Zwłaszcza, że po zapoznaniu się - dzięki uprzejmości właścicieli stacji - z zakresem prac i ich wykonaniem, śmiało możemy stwierdzić, że oto rodzi się w Szczyrku nowa jakość - i to za sprawą polskiego, a nie zagranicznego, kapitału. Tym bardziej warto przyjrzeć się nowemu Beskidowi z bliska.
O tym, że na Beskidzie "coś się dzieje", nasi czytelnicy i użytkownicy naszego forum donosili nam już od jakiegoś czasu. Także my, za każdym naszym pobytem w Szczyrku, starliśmy się odwiedzić to miejsce i obserwować postępy prac. Pod koniec października już oficjalnie mieliśmy możliwość zobaczenia z bliska stacji, której uruchomienie planowane jest na grudzień 2016 roku. Trzeba przyznać, że mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, sama koncepcja zagospodarowania stoku i jego otoczenia zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie.

Beskid Sport Arena ma być całorocznym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym przeznaczonym w zimie dla narciarzy, a w lecie oferującym gościom Szczyrku możliwość korzystania z kolei linowej, restauracji, toru saneczkowego, trasy trekkingowej, rowerowej oraz ścianki wspinaczkowej. Zaznaczmy tu od razu, że znajdą tu coś dla siebie zarówno zaawansowani narciarze, nastawieni na szybkość i wyczyn, miłośni jazdy rekreacyjnej, ale także początkujący i najmłodsi, dla których przygotowany będzie oddzielny stok do nauki. Czy to możliwe, by na tak niewielkim terenie (całość zajmuje około 15 ha) stworzyć stację "dla każdego"? Z pewnością koncepcję zweryfikuje życie, jednak na dzień dzisiejszy wydaje się, że nic nie stoi temu na przeszkodzie.

Beskid Sport Arena - mapa
Beskid Sport Arena - mapa

Inwestorem jest PBC spółka z o.o. z Katowic, do której należą wszystkie tereny prywatne wchodzące w skład stacji. Co to oznacza w polskich warunkach? Tego chyba nikomu, zwłaszcza znającemu realia Szczyrku i nie tak przecież dawne "grodzenie" tras, tłumaczyć nie trzeba. Może tylko warto dodać, że daje to praktycznie gwarancję ciągłości pracy ośrodka oraz możliwość zagospodarowania terenu według jednolitej koncepcji. Podkreślamy to dlatego, że wcale nie jest to takie naturalne w naszych warunkach, a w wielu miejscach niezrozumiałe dla przeciętnego narciarza rozwiązania na stacjach narciarskich, spowodowane są właśnie kwestiami własnościowymi. Na Beskidzie, jeszcze zanim stacja ruszyła, mamy praktycznie pewność, że tego typu problemy nie będą tego miejsca dotyczyć.

Beskid Sport Arena - naśnieżanie Supersnow
Beskid Sport Arena - naśnieżanie Supersnow

Kolejną sprawą rozwiązaną tutaj można by rzec - wzorcowo, jest kwestia właściwego przygotowania inwestycji. Rozpoczęto je w lipcu 2012 roku i na tym etapie uzyskano niezbędne decyzje administracyjne: decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji oraz decyzję o pozwoleniu na budowę. Właściwe roboty budowlane rozpoczęły się w kwietniu 2014 roku, przy czym w trakcie prac zmieniono nieco istniejącą wcześniej wizję funkcjonowania stacji, co wymagało uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest to rzecz niezbędna, by umożliwić zwiększenie powierzchni tras narciarskich, tak by stacja była przyjazna i funkcjonalna dla wszystkich narciarzy, bez względu na umiejętności i stopień zaawansowania. Zakończenie procedury zmiany planu i tym samym dokonanie niezbędnego wylesienia przewidywane jest na czerwiec 2016 roku. Tak więc, część z tego, co już dzisiaj Czytelnicy mogą zobaczyć na zdjęciach, ulegnie jeszcze zmianom.
Inwestor planuje otwarcie ośrodka w dwóch etapach. Najpierw w grudniu 2016 oddane zostaną do użytku cztery trasy (2 niebieskie i 2 czerwone), wraz z kompletnym systemem naśnieżania i oświetlenia. Do tego dochodzi dolna i górna stacja kolei, wraz z niezbędną infrastrukturą oraz dodatkowe dwa wyciągi. W kolejnym sezonie (2017-18) planowane jest dokończenie całej inwestycji i uzupełnienie jej o dwie czarne trasy zjazdowe. Docelowo ośrodek będzie dysponował łącznie 4 km tras narciarskich o powierzchni 12 ha i całkowitą przepustowością wyciągów na poziomie 5 tys. osób na godzinę.

Beskid Sport Arena - budynek dolnej stacji
Beskid Sport Arena - budynek dolnej stacji

Jeśli już jesteśmy przy wyciągach - wszystkie urządzenia wyciągowe dostarcza dla naszego ośrodka słowacka firma Tatralift. "Kręgosłupem" całego ośrodka będzie 6-osobowa, wyprzęgana kolej linowa, z podgrzewanymi kanapami i osłonami przeciwwietrznymi. Długość wyciągu to 800 metrów, różnica pozimów - 240 metrów, a przepustowość - 2400 osób na godzinę. Czas przejazdu narciarzy na górę wyniesie około 3 minut. Ponadto znajdą się tu jeszcze 3 wyciągi talerzykowe (w tym jeden wyprzęgany) i wyciąg taśmowy dla najmłodszych o długości 50 m, z osłoną przeciwwiatrową na całej długości.

Można jeszcze dodać, że dodatkową atrakcją stacji będzie automatyczny tor saneczkowy TatraBob, czynny zarówno w sezonie zimowym jak i letnim. Długość zjazdu wyniesie ok. 250 metrów, maksymalna prędkość to 1,5 m/s. Warto zaznaczyć, że mimo, że do planowanego otwarcia ośrodka pozostał jeszcze ponad rok, tor saneczkowy i jeden z orczyków jest już gotowy, natomiast budowa kolei jest w mocno zaawansowanej fazie (stoją już m.in. wszytskie podpory).


Docelowo stacja będzie posiadała 6 tras narciarskich o łącznej długości około 4 km. Dla najmłodszych narciarzy i osób uczących się przeznaczono komfortową trasę nr 2, wyposażoną w wyciąg talerzowy i taśmę. Główną trasą ośrodka będzie niebieski zjazd nr 1 o długości około1200 m, w okresie letnim przystosowany także do zjazdu rowerami. Bardziej zaawansowani narciarze będą mieli do dyspozycji dwie trasy czerwone - trasę nr 3, którą tworzy 300 metrowy stok slalomowy, wyposażony w wyprzęgany wyciąg talerzykowy oraz trasę nr 4 - tzw. "starą" trasę Beskidu, obecnie znacznie przeprofilowaną i poszerzoną, a tym samym zmienioną nie do poznania (mile zaskoczeni będą z pewnością wszyscy, który pamiętają ją sprzed lat).

Beskid Sport Arena - trasy narciarskie
Beskid Sport Arena - trasy narciarskie

"Sport Arena" w nazwie zobowiązuje - dlatego dla najlepszych narciarzy przygotowane będą dwie trasy czarne, prowadzone w linii spadku stoku, wzdłuż kolei linowej. Trasa nr 5 będzie typową trasa slalomową o maksymalnych nachyleniach dochodzących do 45%. Parametry trasy umożliwiają uzyskanie homologacji FIS dla slalomu wszystkich kategorii, a także dla giganta w kategorii junior. Ciekawostką jest na pewno fakt, że w przyszłości gospodarze ośrodka planują budowę profesjonalnego oświetlenia trasy nr 5, umożliwiającego przeprowadzanie transmisji telewizyjnych. Byłby to więc pierwszy tego typu stok w naszym kraju. Z kolei trasa nr 6 o długości około 400 metrów zostanie wyposażona w niezależny wyciąg i będzie przeznaczona do przeprowadzania treningów i zawodów amatorskich. Wymagający narciarze i szkoły narciarskie powinny być takim rozwiązaniem usatysfakcjonowani.

Atrakcją głównej trasy niebieskiej, ale także całego ośrodka, będzie 50-metrowy tunel, umożliwiający bezkolizyjny przejazd pod czarną trasą nr 5. Jego budowa jest już praktycznie ukończona. Wszystkie trasy zostaną docelowo oświetlone i odpowiednio zabezpieczone (siatki, osłony i bandy).

Beskid Sport Arena - tunel pod czarną trasą
Beskid Sport Arena - tunel pod czarną trasą

Obecnie obowiązkowym wyposażeniem każdego ośrodka musi być sprawna i wydajna instalacja naśnieżająca. Także ta część infrastruktury zostało odpowiednio zaplanowana i w znacznej części także już wykonana. O to by na trasach nie zabrakło śniegu zadba całkowicie automatyczny system produkcji śniegu, polskiej firmy Supersnow, która w ostatnich latach coraz lepiej radzi sobie na światowych rynkach, udanie konkurując z renomowanymi markami nie tylko cenami, ale i jakością.

W skład systemu wchodzi 30 stacjonarnych armat, sterowanych stacjami pogodowymi (łącznie będzie ich dwanaście), połączonych na stałe podziemnymi rurociągami. Dla zabezpieczenia wody do zaśnieżania wybudowano dwa zbiorniki na wodę. Dolny, podziemny, o pojemności 1 tys. metrów sześciennych zlokalizowany jest przy budynku dolnej stacji. Dużo bardziej spektakularny górny zbiornik powierzchniowy, o pojemności 10 tys. metrów sześciennych, wyposażony jest dodatkowo w system napowietrzania i chłodzenia. Nie zaskoczymy już chyba nikogo, jeśli dodamy, że oczywiście jest on już gotowy. Cóż - są pewne procedury i podejście do problemu, których każdy inwestor mógłby się w Beskidzie nauczyć…

Beskid Sport Arena - pompy systemu naśnieżania
Beskid Sport Arena - pompy systemu naśnieżania

Na obecnym etapie budowy największe wrażenie robi budynek dolnej stacji, który będzie miał wielofunkcyjny charakter. Znajdą się tu przede wszystkim elementy kolei linowej - stacja napędowa, urządzenia infrastruktury technicznej, perony dla narciarzy, a także garaże dla ratraków. Z kolei dla narciarzy będzie ona bramą wejściową a teren stacji - tutaj zlokalizowane będą kasy biletowe, toalety, wypożyczalnia i serwis sprzętu sportowego, szkoła narciarska, punkt pomocy medycznej i biuro obsługi klienta. Będzie tu także restauracja z zewnętrznym tarasem, z którego pięknie prezentują się dolne odcinki tras zjazdowych, a która będzie miała także oszklony wgląd na peron kolei - takiego rozwiązania jeszcze nie widzieliśmy!

Z kolei w górnej stacji wyciągu znajdzie miejsce restauracja, toalety, kasa biletowa, dyżurka GOPR i niewielki górski hotel. Oba budynki mają mieć postać prostych, nowoczesnych brył, z nowoczesnym designem wnętrz i dużym udziałem oszklonych powierzchni. Krótko mówiąc - prosto i elegancko.

Beskid Sport Arena - most
Beskid Sport Arena - most

Gospodarze stacji zadbali też o właściwy dojazd i parkingi. Tutaj na szczególne podkreślenie zasługuje udział inwestora w wykonaniu infrastruktury drogowej - bo w wielu, nawet względnie nowoczesnych stacjach w Polsce, ten element szwankuje. Otóż w ramach prac nad zapewnieniem odpowiedniego dojazdu, zawarto we wrześniu 2014 roku umowę z gminą Szczyrk, w ramach której wybudowano - uwaga! - na własny koszt, całą niezbędną infrastrukturę drogową i przekazano ją - tu drugi raz uwaga! - nieodpłatnie gminie Szczyrk. Mówiąc konkretnie - firma Mosty Katowice sp. z o.o. na zlecenie inwestora przełożyła i zabezpieczyła potok Biła na długości 0,5 km, przebudowała ulicę Grzybową na odcinku około 150 m wraz z chodnikami, oświetleniem, zabezpieczeniem skarp i sieciami uzbrojenia podziemnego, a także postawiła most na potoku Biła i wykonała remont mostu na potoku Wilczym. Takiego inwestora mogą pozazdrościć Szczyrkowi wszystkie turystyczne gminy w Polsce!

Jeśli chodzi o parkingi - będzie tu łącznie 6 placów postojowych, dwa na terenie inwestora i cztery na gruntach dzierżawionych terenach Skarbu Państwa. Przewiduje się, że wszystkie miejsca postojowe będą bezpłatne z wyjątkiem monitorowanego parkingu nr 1, który znajdzie się przy samej dolnej stacji. Jest to rozwiązanie stosowane w wielu miejscach w Europie - jeśli korzystasz z parkingu darmowego, musisz trochę podejść; jeśli jesteś wygodny i chcesz podjechać pod samą kasę - musisz za to zapłacić.

Beskid Sport Arena - parking
Beskid Sport Arena - parking

Po wizycie na placu budowy Beskid Sport Areny, trudno nie odnieść wrażenia, że oto jesteśmy w miejscu, które powstaje jakby w innych standardach, niż te do których przyzwyczaili nas krajowi inwestorzy. Wszystko jest starannie przemyślane i zaplanowane, wykonane odpowiednio wcześniej, by narciarz, który tu przyjedzie już od pierwszego dnia funkcjonowania stacji, otrzymał "do ręki" produkt najwyższej jakości, funkcjonalny i kompletny. I tak chyba powinno to wszędzie wyglądać. Mając nadzieję, że już wkrótce w ten sposób realizowane będą wszystkie inwestycje narciarskie w Polsce, będziemy z uwagą śledzić postępy prac na Beskidzie - nasi Czytelnicy z pewnością mogą liczyć na to, że będziemy ich informować o ważnych wydarzeniach z pierwszej ręki!

pk/skionline.pl

skionline.pl
Tagi: #polska #szczyrk #beskid sport arena #stacje narciarskie #nowe inwestycje

powrót

Aktualne wiadomości w twojej poczcie!
Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowy,
bezpłatny narciarski serwis informacyjny skionline.pl
dopisz się do naszego newslettera.


Booking.com